Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

’Klas Hamal’ Darüşşafaka’da Ders Verdi

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde geçimini hamallık yaparak kazanan ve geçtiğimiz mayıs ayında bir günlük yevmiyesini Darüşşafaka’ya bağışlayan hamal Mehmet Ateş, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı ziyaret etti. Darüşşafakalı öğrencilerle buluşan Mehmet Ateş’e, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş bir teşekkür plaketi verdi.

Kandıra’da 25 yıldır hamallık yapan Mehmet Ateş, geçtiğimiz Mayıs ayında bir günlük yevmiyesini bağışladığı Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na konuk oldu. Darüşşafakalı öğrenciler ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, Kandıralı Klas Hamal Mehmet Ateş’i ağırladı.

Kendi kendine geliştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle her ay bir sivil toplum kuruluşuna bir günlük kazancını bağışlayan Türkiye’nin konuştuğu hamal Mehmet Ateş, eğitimine katkıda bulunduğu Darüşşafakalı öğrencilerle ve kurumun yöneticileriyle buluştu.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı ziyaret eden Mehmet Ateş’e, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş teşekkür plaketi verdi. Çamaş, 154 yıldır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla hizmet veren Darüşşafaka’nın, bağışçılarıyla büyüyen bir kurum olduğunu söyledi. Mehmet Ateş’in yaptığı bağışın kendileri için büyük anlam ifade ettiğini belirten Çamaş, “Her bağışçımız çok değerli. Mehmet Ateş’in bize sağladığı desteğin, verdiği moralin anlamı çok büyük. Topluma faydalı olmak için zengin olmak gerekmiyor. Mehmet Ateş, alın terinin karşılığını başkalarının iyiliği için paylaştı. Birçok insan onun hikayesinden etkilendi. İnsanların gönül gözlerinin açılmasını sağladı. Buraya gelip tüm Türkiye’ye çok önemli bir mesaj verdiği için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Annesi veya babası olmayan çocuklara eğitim imkanı veren Darüşşafaka’yı takdirle izlediğini ifade eden Mehmet Ateş de topluma faydalı olmak istediğini vurguladı. Ateş, “Eğitim çok önemli. O para buradaki öğrencilerin eğitimine gitti, ben görevimi yaptım. Benim gücüm 220 liraya yetti. Keşke başkalarına örnek olabilsem. Benim gibi düşünen insanlar çoğalsın, dünya iyi bir yer olsun istiyorum, iyilik böyle yayılsın, dünya böyle böyle kurtulsun” diye konuştu.

Talha Çamaş, “Artık o da Darüşşafakalı, ailemizin bir parçası. Burası artık onun da yuvası” diyerek Kandıralı Mehmet Ateş’e Darüşşafaka forması hediye etti ve rozet taktı. Mehmet Ateş, daha sonra Darüşşafakalı öğrencilerle sohbet etti, onlarla birlikte okulu gezdi.

Ateş Holding’in 5’inci nesil üyeleri

Onlar, Ateş ağabeylerinin öğrencileri. Her biri küçük yaşlarda başlamış hamallığa. İşin inceliğini, hangi yükü nasıl indireceklerini, nerede duracaklarını, nereye yığacaklarını öğrenmişler. Bakmışlar para kazanıyorlar, seve seve devam etmişler. Hafta sonları, yaz-kış ya da okul çıkışı kamyonların üstünde bazen un, bazen yem, kömür, tuğla, eşya artık o gün ne varsa taşıyorlar. Aslında bir çuvalın, bir tuğlanın üzerine alın terleriyle hayatlarını inşa ediyorlar.

Miraç Cebeci: “İmam hatip son sınıftayım. İtfaiyeci olmak istiyorum. Ateş ağabeyi de yaptığımız işi de seviyorum. İki yıldır Ateş ağabeyle çalışıyorum. Ailem biliyor hamallık yaptığımı, okumazsan inşaatlarda çalışırsın, diyorlar. Babam başta izin vermedi ama sonra alıştı. Önceleri 5-10 lira alıyordum. Biraz daha öğrenince 30 lira kazandım, zengin oldum dedim.”

Emirhan Yılmaz: “Kandıra Anadolu Teknik Lisesi’nde öğrenciyim. Ateş ağabeyin yanında başladım. İlk işim un taşımaktı. 50 kiloydu bir çuval, ağırdı, ilk işim olduğu için öyle geldi tabii. 4 yıl önceydi, 15 lira kazanmıştım.”

Zafer Doğukan Dönmez: “İmam hatip lisesinde okuyorum. Elektrik Mühendisi olmak istiyorum. 5 yıl önce Ateş Ağabey, ‘Seni kömüre götüreyim’ dedi, gittim. Sonra balya işlerine devam ettim. Ailemden 5 lira harçlık alırken 35 lira kazanınca çok sevinmiştim. Babam taksi şoförüymüş, ben doğmadan ölmüş. Darüşşafaka’nın imkanlarından köy yerinde haberimiz olmadı. Ben orada okuyamadım ama şimdi hamallıktan kazandığımla orada okuyan kardeşlerime faydam olacak.”

Siz de BURADAN  bağış yapabilirsiniz. 
Mehmet Ateş’in NTV’de çıkan haberini izlemek için tıklayınız. 
Mehmet Ateş ile yapılan röportajı BURADAN okuyabilirsiniz.

Egitimhane.com

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir