Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

2016 Şubat Öğretmen Ataması Artar Mı?

Eylül ayında yapılan 37 bin öğretmen atamasından sonra gözler Milli Eğitim Bakanlığına doğru yöneldi. Ataması yapılmayan 350 bin dolayında öğretmenin biriktiği bu dönemde 30 bin,40 bin dolaylarında alımların bile bu birikmiş aday öğretmen topluluğunu memnun etmeyeceği çok açık bir şekilde görülüyor.

Bunun yanı sıra arkadan gelen, eğitim fakültesi mezunlarının bu yoğunluğu daha da arttırdığını söyleyebiliriz. Peki, şubat ayı için ne kadar bir alım olacak ? Şubat ayı için yapılan açıklamalardan, seçim vaatlerinden çıkardığımız çıkarımlara göre şubat ayı öğretmen atamasının 30 bin dolaylarında seyredeceği görülmektedir.

Şubat ayı öğretmen atama sayısı artabilir mi ? Geçmiş senelerden edindiğimiz tecrübelere göre, bu alımların Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık dışında Maliye Bakanlığı bütçesi ile yakından alakalı olduğunu hepimizi gördük. Hükümet kurulduktan sonra ki işleyişlerde Maliye Bakanlığından kadro izni alınacağı aşikar. Bu kadro izni 30 bini geçer mi ?  Bizim tahminlerimize göre bu sayının artması pek gerçekçi gözükmüyor. Maliye Bakanlığı, ocak ayında yapacağı kadro belirlemelerinde ağustos ve şubat toplam olmak üzere 50 bin ile 60 bin arasında bir sayı ayıracağı daha bir sağlam görünüyor.2011 senesi hariç şubat aylarında da yapılan atamalar bu tahminleri daha da güçlendiriyor diyebiliriz.

Bu sayının Ahmet Davutoğlu ve ekibinin dediği gibi 30 bin olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Daha yukarısı olur mu, bekleyip göreceğiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir