Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

TOGEMDER Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi açılışı yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla ‘Erken Tanı Erken Hayat’ projesi kapsamında TOGEMDER Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Özel Eğitim Anaokullarının açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın destekleriyle 2005 yılında kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) tarafından 0-66 ay arasındaki hafif düzeyde zihinsel yetersizlikten etkilenmiş çocukları topluma kazandırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Erken Tanı Erken Hayat’ projesi kapsamında TOGEMDER Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Özel Eğitim Anaokullarının açılışı yapıldı.

 

“Okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesi gibidir”

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, okul öncesi dönemin önemine değinerek; “Okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesi gibidir. Yani o düğmeyi doğru iliklemek insanın bütün hayatına yön vermektedir. Çocuklar zekâ gelişimini yedi yaşına kadar tamamlamakta ve özgüven duygusunu kazanmaktadır. Çocukların var olan yetenekleri de bu yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Okul öncesi eğitime yatırılan miktarlar size artarak geri dönmektedir. Yapılan bütün araştırmalar okul öncesi eğitim almış çocukların sosyal ilişkilerde daha başarılı olduğunu göstermekte ve okul öncesi eğitim çocuklarda adli vakalara bulaşma ve madde bağımlılığı riskini en aza indirmektedir. Çocukların bu özel dönemine iyi yatırım yapmak geleceğimizin garantisidir. Aynı zamanda özel şartları olan çocuklarımızı topluma kazandırma faaliyetidir. Bu çalışmalar engeli olan ve diğer özel şartları olan çocuklarımızı topluma kazandırma seferberliğidir. Fiziki ve zihni engeli olan çocuklar toplumun bizlere emanetidir. Hiçbirini gözden çıkaramayız ve göz ardı edemeyiz. Onları toplumdan tecrit etmek yerine, toplumun bir parçası haline getirmek zorundayız” diye konuştu.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ise, Bakan Nabi Avcı’nın selamlarını ileterek,  “Bugün bizim değil, bu kurumlarda eğitim gören çocuklarımızın konuşma günüdür. Onlara uygun imkânlar sunulduğunda, atölyelerinde, sınıflarında hepimize neleri başarabileceklerini gösteriyorlar” dedi Genel Müdür Güngör, bu imkânların sunulmasına öncülük eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a ve TOGEMDER’e teşekkür iletti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir