Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

2010 Kpss İle İlgili Flaş Açıklama

numan kurtulmuşHükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, “2010 KPSS sınavında soruları çalarak memur olanlar ihraç edilecek. Soruşturma kapsamında gerçekten hakkıyla girmiş olanlara hiç bir şey olmayacak” dedi.

 

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararlara ilişkin açıklama yaptı. Bakanlar Kurulu’nda 2 Kanun Hükmünde Kararname çıktığını söyleyen Kurtulmuş’un konuşmalarının satır başları şöyle:

 

Bakanlar Kurulu’nda  iki kanun hükmünde kararname gündeme gelmiştir. Bunlardan biri olan 670 sayılı  Kanun Hükmünde Kararname’de öncelikli olarak bazı bakanlıklarımız ve kurumlarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken yani FETÖ’cü  olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir. Dışişleri, Sahil Güvenlik,  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen liste bugünkü KHK ile yayınlanarak yürürlüğe girecek ve bu  listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedeceklerdir. Bu  KHK çerçevesinde görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır.

 

EL KONULAN TAŞINMAZLARI MALİYE BAKANLIĞI DEĞERLENDİRECEK

670 sayılı Kanun  Hükmünde Kararnameyle kapatılan, FETÖ’cü terör örgütüyle irtibatlı, iltisaklı  olduğu için kapatılan kurum ve kuruluşların hakları, alacakları, yükümlülükleri  ve taşınmazlıklarının ne olacağı Maliye Bakanlığının uhdesine bırakılmıştır.  Maliye Bakanlığı bu anlamda el konulan bu tür kurum ve kuruluşların alacakları,  yükümlülükleri, taşınmazlıklarıyla ilgili kararları kendileri belirleyecek.  Bunların bir kısmını da diğer kamu kurumlarına, ihtiyaç ortaya çıkarsa, onlara  bedelsiz olarak tahsisini yapacaktır, mülkiyetini değil. Ayrıca kapatılan  vakıfların mal varlıkları, taşınmazlıkları ve alacaklarıyla ilgili sorumluluklarsa Vakıflar Genel Müdürlüğüne tevdi edilmiştir.

 

ÜNVANLARINI BİR DAHA KULLANAMAYACAKLAR

Gelen liste yürürlüğe girecek. Bu FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedecektir. Kararname ile görevden alınanların ünvanlarını kullanmaları mümkün olmayacak. Buralardan kaynaklanan haklarını bundan sonra kullanamayacaklar.

 

KAPATILAN KURUMLAR NE OLACAK

FETÖ ile alakası olduğu için kapatılan kurumların haklarının ne olacağı Maliye Bakanlığı’na bırakılmıştır.Maliye Bakanlığı el konulan kurum ve kuruluşlarla ilgili kararları kendisi belirleyecek bir kısmı da diğer kamu kurumlarına ihtiyaç ortaya çıkarsa bedelsiz olarak tahsisini yapacaktır.

 

2010 KPSS

2010 KPSS’de  soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit  edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edileceklerdir. Ancak 2010’daki KPSS ile  girmiş olup yapılan soruşturmalar sonucunda gerçekten hakkıyla devlet memuriyetine girdiği tespit edilenlere ise hiçbir şey olmayacak.

 

ŞEHİT VE GAZİLERİN BORÇLARI SİLİNİYOR

15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile ilgili yapılan düzenlemede SGK borçları silinecek ve aksaklıklar ortadan kaldırılacaktır.

 

YENİŞAFAK MUHABİRİNE VATANDAŞLIK

Bu kararname ile GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi düzenlenmiş, sağlık personeli ile düzenleme yapılmıştır. Çengelköy’de şehit olan İsmail Canbaz Hasan TC vatandaşlığı kendisine verilmiştir.

 

TİB’İN YETKİLERİ BTK’YA DEVREDİLDİ

671 no’lu KHK’de ise, ilave bir takım düzenlemeler yapılmıştır. TSK’nın pilot açığının kapatılmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmış, yeni pilot alımı ve bir vesileyle TSK’dan ayrılan pilotların yeniden kazandırılmasıyla ilgili düzenleme yapılmıştır. TİB’in kapatılmış ve yetkileri BTK devredilmiştir.

 

MEMURİYETİNE SON VERİLENLER

Bu kararname ile yüksek rütbeli, vali, büyükelçi, TSK mensupları sıradan bir suçtan devlet memuriyetinden atılmıyor. Bu kişiler devlete karşı işlenmiş hain bir tertibin içinde yer aldıkları için atılıyorlar. Burada devletin en üst kademelerindeki bu makamlar, valilik, hakimlik, büyükelçilik, TSK mensubu olma makamları devletin, milletin işlerini yapsın diye verilmiş unvanlardır. Milleti yok etmek için, devleti yok etmek için bu makamları kullanmaya hakları yoktur. Son derece doğru bir amaçtır.

 

AKAR VE MİT MÜSTEŞARI BİLGİ VERDİ 

Bugün hem Sayın  Genelkurmay Başkanı hem MİT Müsteşarımız Bakanlar Kurulu üyesi olmadıkları halde,  Bakanlar Kuruluna davet edilerek kendilerinden iç ve dış güvenlikle ilgili  konularda bilgi alınmıştır.

 

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN EMEKLİLİK YAŞI 75’E YÜKSELTİLDİ 

2006 sonrasında  kurulan 41 üniversitemizdeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşı 67’den 72’ye  çıkartılmıştı. Şimdi bu üniversitelerimizdeki emeklilik yaşını 75’e çıkartıyoruz.

 

TSK’DAN AYRILAN PİLOTLAR GERİ ALINACAK

TSK’nın pilot açığının kapatılmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmış, yeni pilot alımı ve bir vesileyle TSK’dan ayrılan pilotların yeniden kazandırılmasıyla ilgili düzenleme yapılmıştır.

 

YENİ MEMURİYET KADROLARI

Devlet kadrolarının milletin tamamına açılması en hayati hususlardan biridir. Herkesin kişisel kariyer planlamasıyla ilgili olarak bundan istifade edebilmesi lazım. Ehliyet, liyakat, millete ve vatana sadakat. Yeniden alımları bu şekilde değerlendirmeli. Böyle bir paralel yapılanmanın kamuda örgütlenme şansı yoktur.

 

KUVVET KOMUTANLIKLARININ İLİŞKİLERİ

TSK’nın yeniden yapılandırılması için çalışmalar devam ediyor. Bunlar şekillenecek. Tabiki askeri nitelik bakımından bunların başka bağlantı içinde olması kaçınılmazdır. Kuvvet komutanlıkları MSM’ye, jandarma ve sahil güvenliğin İçişleri bağlanması önemli adımlardır.

Kaynak: MİLLİYET

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir