Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Geçici Bütçe Kanunu İle Kaç Bin Kadro Çıkarıldı?

Meclis genel kurulunda görüşülen geçici bütçe kabul edildi. Bu görüşme ile birlikte geçici bütçe ile 55 bin kadro açılacak. Bu açılan kadro sayısıyla birlikte kamuya 55 bin memur alınacak, bu kadroların ise 30 bin öğretmen ataması için kullanılacağı belirtildi. Geçici bütçe ile bilindiği üzere yıl içinde görüşülen, genel bütçe için ayrılan kadro sayısından farklı olarak bir kadro verildiğini söylemek isteriz.

Memur alımları genellikle genel bütçe görüşmeleri ile görüşülmektedir. Bu görüşmelerden sonra bir sonraki yıl için ne kadar kadro verileceği belirlenmektedir. Bu sene görüşülen geçici bütçe kanunu ile birlikte 55 bin kadar memur devlete atanacak. Bu atamalardan 30 bin kadarı ise Milli Eğitime tahsis edilmiş durumda. Şubat ayında yapılacak olan 30 bin öğretmen kadrosunun geçen sene şubat ayından kalan 10 bin kadro ile birleştirilmiş şekilde olacağını söylemekte yarar var.

2016 Ağustos ayında gerçekleşecek olan atama sayısının ise 20-25 bin düzeylerinde olacağı tahmin ediliyor. Maliye Bakanlığının 77 bin memur atamasından büyük bir kısmı Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı aralarında paylaşacağını her sene olduğu gibi göreceğiz. 77 bin kadronun yakın bir zamanda genel bütçe kanunu ile birlikte kanun ile resmileşecek, hep birlikte buradan Maliye Bakanlığı’nın Milli Eğitim bakanlığına vereceği kadro sayısı merakla bekleniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir