Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

‘Hocam 100 Ver, Ben de Yüz Vereyim’

Türk Eğitim-Sen’in yeni Genel Başkanı Talip Geylan, “Öğretmene performans sisteminden vazgeçin” dedi. Geylan, 12 pilot ilde çalışma başlatıldığını ve öğrencilerin hakaret içerikli paylaşımları sonrası, MEB’in sistemi kapattığını da belirtti.

Kamil ELİBOL

Geylan, “Bu değerlendirmeler asla objektif olmayacak, çalışma barışını bozacak ve tehdit içerecektir. Nitekim öğrenciler öğretmenleri hakkındaki, ‘Hocam 100 ver ben de 100 vereyim, Yıl intikam yılıdır, Kimse not için yanıma gelmesin’ şeklindeki tehdit ve şantaj içeren mesajlar göndermiştir. Öğrenci ve veliye değerlendirme hakkı verilmesi öğretmenlere yönelik psikolojik şiddet aracı olarak kullanılır” dedi.

Geylan, kendisine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin ile görüştü. Öğretmene performans sisteminden vazgeçilmesini isteyen Geylan şunları söyledi:

NOT PAZARLIĞI

“Bu uygulama ile öğretmenlerin öğrencilerine hak ettikleri notu vermesi mümkün olamayacak, öğretmenlerin toplumdaki itibarı daha da azalacaktır. Zaten öğretmenlere yönelik şiddet toplumda kanayan bir yaradır. Öğrenci ve veliye değerlendirme hakkı verilmesi öğretmenlere yönelik psikolojik şiddet aracı olarak kullanılabilecektir. Öğrenci üzerinde hiçbir hakimiyeti kalmayan, yetkisiz, etkisiz, korkutulan, sindirilen öğretmenlerimizle bu kez de not pazarlığı yapmaya yeltenen öğrenciler ve veliler çıkabilir’”

Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı hakkında bilgi veren Semih Aktekin ise amaçlarının öğretmenleri huzursuz etmek olmadığını bildirdi. “Huzur ortamını sağlamak için sendikalarla ve diğer paydaşlar ile işbirliğini arzu ediyoruz” dedi.

Kaynak : Sözcü

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir