Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Öğrenciye Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Başarılı topluma faydalı bireyler yetiştirmek tüm anne ve babaların hayatta ortak hedeflerinden birisidir. Başarılı bireyler yetiştirmek için çok iyi bir taktik geliştirmeliyiz. Taktiklerimizi hayata geçirmek için ilkelerimizden ödün vermeden kararlı adımlar atmalıyız.

Başarılı bireyler ancak disiplinli çalışma ile yetiştirilir bireye ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için izlenecek yollar şunlardır;

1-) Bireye hayatta herkesin bir görev ve sorumluluğu olduğu güzel bir biçimde  anlatılmalıdır. Ders çalışma ve ödev yapma öğrencinin asli görev ve sorumluluğudur bilinci aşılanmalıdır.

2-) Derslerine düzenli çalıştığında elde edeceği başarılardan hayatının nasıl düzene gireceği. Çalışmanın öğrencinin hayatını nasıl kolaylaştıracağı anlatılmalıdır. Ders çalışmadığı zaman yaşayacağı zorluklardan. Ulaşmak istediği meslekten uzaklaşacağı ifade edilmelidir.

3-) Başarılı olması için tüm ortam dizayn edilmelidir. Öğrenciye verimli bir çalışma odası yapılmalı. Çalışma odasında çalışma masası ve kitaplığı olmalıdır. Öğrenci sıkıntı çekmemelidir. Günler çocuğun başarısına göre programlanmalıdır. Uyku saati, kahvaltı saati, ders çalışma saatleri bir düzen ve disiplin içinde işlemelidir.

4-) Öğrenciye kısa vadeli hedefler koyup, her hedefe ulaştığında mutlaka ödüllendirilmelidir. Matematik dersi sınavından 85 puan üzeri alan öğrencinizi hafta sonu sinemaya götürerek ödüllendirebilirsiniz.

5-) Öğrencinizi sıkmadan takip altına almalı başı boş bırakmamalısınız. Ödevlerini düzenli yapmalarını sağlamalısınız.

6-)Ders çalışmayı hayat içinde bir aktivite olarak yapmalarını sağlayın. Diş fırçalama, kahvaltı yapma gibi bir eylem olarak görmelerini sağlayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir