Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

657 Sayılı Devlet Kanunu Değişir Mi?

Seçimlerden beridir, herkesin ağzına pelesenk olmuş 657 değişecek mi? ya da 657 hiç değişir mi? soruları gerçekleşecek gibi görünüyor.1965 yılından beri değişe değişe bugünkü halini almış ve son durumu ile devlet kurumları ve memurlarının her ihtiyacına cevap veremez, hale geldiği söylenen ‘’657 sayılı devlet memurları kanunu’’ yakın zamanda değiştirilecek gibi görünüyor.

Bu değişim ne şekilde olacak? Daha çok memurluk ile ilgili birçok maddenin değişeceğini düşündüğümüz değişiklikler ile işçi-memur ayrımının ortadan kaldırılması, yeni bir bütünlük ile birleştirilmesi şuan devlet büyükleri ve milletvekilleri tarafından yüksek sesle dillendiriliyor.

657 sayılı kanunla birlikte, birçok memurun işten atılma tehlikesi de yaşayabileceği gelen bilgiler arasında. Amire karşı işlenen suçların, ağır veya işten atılmayla cezalandırılması gündemde. İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı da başarısızlık da karşılığını alacak. Bu sayede suç işleyenlerin devlet memurluğundan çıkarılması kolaylaştırılacak.

Bir gazete haberine göre de şu maddenin geçeceği öngörülüyor. ‘’Devlet memurunu sadece üst düzey imza yetkisi olanlar temsil edebilecek, bunların sayısı da çok az olacak. Bu görevlilerin grev hakkı olmayacak. Devlet hakem kurulu bu kişilerin iyi düzeydeki ücretini belirleyecek.’’

Kısaca 657 ile birlikte birçok hayat değişecek, yeni bir şekil alacak gibi gözüküyor. Tek temennimiz, ihtiyaçlara verecek cevabının eskiye göre çok olmasıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir