Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

MEB ile KKTC MEB Arasında Protokol İmzalandı

Bakan Avcı, Millî Eğitim Bakanlığı merkez binasında gerçekleştirilen imza töreninde, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

KKTC ile 2009´da imzalanan anlaşma kapsamında ek protokol imzalayacaklarını ifade eden Bakan Avcı, anlaşmanın Kıbrıs´taki üniversitelerde okuyan öğrencilerin, statüleriyle ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırılacağını belirtti

Kıbrıs´ın özellikle uluslararası öğrencileri kendine çektiğini ifade eden Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KKTC uluslararası camianın haksız uygulamalarına ve tanınma sorunlarına rağmen dünyada nüfusuyla oranlandığı zaman büyük bir başarı addedilebilecek yabancı öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Bu tabii KKTC´deki üniversitelerimizin niteliği, kalitesi hakkında bir fikir veriyor. Gerçekten orada çok sağlam, köklü ve önü açık bir yükseköğrenim düzeni kuruldu. Bir üniversite alt yapısı oluştu. Bu da tabii dünyanın farklı ülkelerinden öğrencileri cezbediyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak da hem bu cazibeyi artıracak hem de daha da yaygınlaştıracak, Türkiye´ye de yansıyacak, düzenlemeler için birlikte çalışıyoruz.” 

KKTC Millî Eğitim Bakanı Kemal Dürüst de protokolün hayata geçebilmesi için desteklerinden dolayı  Bakan Avcı´ya teşekkür etti.

Kıbrıs´ta yaşayan vatandaşların bütün güçlerini Türkiye´den aldıklarına işaret eden Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kadar güçlü olursa KKTC halkının da o kadar huzurlu olacağının altını çizdi.

Kıbrıs´ın eğitim adası olma yolunda son derece hızlı ilerlediğini belirten Dürüst, “Bu protokolle her yıl binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocuğumuz, öğrencimiz artık KKTC vatandaşı olan öğrencilerin sahip olduğu haklara, KKTC´deki üniversitelerinde sahip olacaklardır” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir