Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Mobbing Uygulayan Ceza Alır Mı?

Amirlerin çalışanlarını işinden sözlü veya sözsüz şiddetle soğutması anlamına gelen Mobbing, ispatı ve delillerinin çok zor meydana çıkarılması ve kanıtlanabilirliğinin zor olduğu için kolay kolay yapıldığı ispatlanamıyor. Yasalarla da güvence altına alınan Mobbing, açık bir şekilde ispatlanamadığı için dava sonuçlarında somut bir sonuç alınamıyor.

Ülkemizde çalışanların en çok şikayetlerinden biri olan, birçok insanı rahatsız eden, işinden soğumasına ve iş veriminin düşmesine sebep olan Mobbing çok fazla dillendirilmesine rağmen yoğun bir şekilde ülkemiz iş hayatında kullanılıyor.

Malatya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen bir dava sonucunda Mobbing gördüğünü iddia eden bir üniversite çalışanı, sonuçlanan dava sonucundan haklı bulundu. Bunun sonucunda 10 bin tl’lik tazminat kazandı. Bu dava sonucunun örnek olmasıyla birlikte Mobbing uygulamanın cezai yaptırımının olması, diğer çalışanlara bir örnek oldu.

Bu örnekle birlikte, ülkemizde sıklıkla uygulanmakta olan Mobbing yaptırımı ile karşı karşıya kalan tüm çalışanlara emsal niteliğinde bir örnek olmuş oldu ve ileriki süreçte gerçekleşecek olan yaptırımlarından ötürü, ülkemizde biraz da olsun azalacağını düşünüyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir