Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Öğrenciye Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bireyler yetiştirmek tüm anne ve babaların hayatta ortak hedeflerinden birisidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için anne ve babaların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şu alt başlıklar altında inceleye biliriz:

1-) Kahvaltı: Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı hiç kuşkusuz sabah kahvaltılarıdır. Çocuğunuza kahvaltı hazırlayın . Yumurta, süt, peynir, bal, tereyağı gibi doğal ve sağlıklı besinler tüketmesini sağlayın. Cips, sucuk, sosis, salam, sar elle gibi sağlıksız besinlerden çocuklarınızı uzak tutun.

2-) Yıkamadan yeme: Çocuklarınızı özellikle sebze ve meyve yerken yıkama alışkanlığı kazandırın. Onun önünde yıkamadan bir şey yemeyin. Yıkamadan yemesine de izin vermeyin. Çocuklarınız sizi örnek alıyor o yüzden onlara iyi bir model olun.

3-) Açıkta satılan ürünlerden uzak tutun: Çocuklarınızı dışarıda açıkta satılan ürünlerden uzak tutun. Okula giden çocuğunuz için evden beslenme hazırlayabilirsiniz. Bol harçlık vermek çözüm değildir. Harçlığın bol olması dışarıda satılan ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Dışarıda satılan ürünlerin sağlıksız olacağı uygun bir dille ifade edilmelidir.

4-) Düzenli beslenme: Ev ortamında düzene oturmuş bir beslenme saatiniz olmalıdır. Sabah kahvaltısı 7 de öğlen yemeği 13 de akşam yemeği 18 de şeklinde rutine binmeli. Her gün aynı tür besinler yerine farklı türden beslenerek vücut için gerekli tüm vitamin ve minarelerin alınmasına dikkat edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir