Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Zekayı Geliştirmek için Tüketilecek 10 Bitki

Daha güçlü ve unutma özelliği düşük bir beyin istiyorsanız onu zaman zaman uyarmalısınız. Artık tek düzeliğe indirgenmiş hayatımız hiç şüphesiz ki zihnimizi de köreltmektedir. Bu yüzden zaman zaman beynimize bir takım uyarıcılar göndermeliyiz. Bunun içinde beyin hücrelerimizin uyarılması gerekmektedir. Aşağıdaki bitkilerde tüketildiği zaman beyin hücrelerinizin yenilenmesine, zihninizin uyarılmasına ve algılarınızın canlanmasına katkı sağlayacaktır.

1. Altın Kök
Rhodiola olarak da bilinen bu bitki, Sibirya, İskanadinavya ve Tibet tıbbında 1000 yıldan fazla süredir hafızayı güçlendirmek için kullanılıyor.

2. Biberiye
Bir Akdeniz bitkisi olan biberiye zihnimizin kavrama ile ilgili sorunlarını çözen en etkili bitki olarak biliniyor.

3. Adaçayı
Yapılan bilimsel çalışmalarla adaçayı bitkisinin yapraklarının Alzheimer hastalığı üzerinde pozitif etkiler gösterdiği görülmüştür.

4. Gotu Kola
Gotu Kola Çin tıbbında çok popüler bir bitkidir. Psikolojik tedavilerde kullanılan bitkinin hafızayı güçlendirici etkisi keşfedilmiştir.

5. Çin Kurtayağı Bitkisi
Bu bitki tüm dünyada hafıza kaybı yaşayan hastalar üzerinde kullanılan bir bitkidir. İçerdiği Heparzine A maddesinin beyindeki tüm kimyasal değerleri yükselttiği keşfedilmiştir.

6. Morsalkım
Ashwaganda olarak da bilinen bitki, anksiyete tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu bitki, içeriğinde beyni sakinleştiren ve çalışma fonksiyonlarını düzenleyen bileşenler içermektedir.

7. Bakopa
Hint tıbbında oldukça sık kullanılan bu bitki, zihinsel hastalıklarda oldukça etkili olduğu biliniyor. Tedaviler sırasında hastaların hafızalarında büyük gelişmeler olduğu gözlemlenmiştir.

8. Cezayir menekşesi
Periwinkle adıyla da bilinen bitki, beyin sağlığı için süper bitkiler kategorisinde. Kullanıldığında beyindeki kan dolaşımını arttırdığı belirlenmiştir. Bunun yanında konsantrasyon bozukluğu çekenlerin de bu bitki sayesinde düzeldikleri görülmüştür.

9. Panaks Ginsengi
Ginsengin enerji veren etkilerinin yanında, depresyon için en yararlı bitkilerden olduğunu biliyor muydunuz? Kullanıldığında zihinsel gücünüzün stress altındaki direncini müthiş bir şekilde arttırdığını hissedeceksiniz.

10. Mabet ağacı
Orjinal adı Gingko Biloba olan bu bitki, hafıza sorunlarında ve Alzheimer hastalığında kullanılan en popüler bitkidir. Araştırmalara göre beyindeki kan dolaşımı için kullanılabilecek en güçlü bitki olan mabet ağacı, bu şekilde zihin performansınız üzerinde şaşırtıcı etkiler gösterebiliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir