Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Zorunlu BES Nasıl İptal Edilir? (Halk Bankası İçin)

Halk arasında zorunlu BES , sistemde ise otomatik BES olarak geçen çalışanların zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiği sistemden çıkmak çok kolay. Eğer sizlerde zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorsanız ve bu sisteme Halk Bankası üzerinden otomatik olarak dahil edildiyseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. Öncelikle www.halkemeklilik.com.tr adresine giriş yapıyoruz ve sağ üst köşedeki Online İşlemler yazısının üzerine geldiğimizde çıkan BİREYSEL GİRİŞ yazısına tıklıyoruz.

 2. Bireysel Giriş bağlantısına tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki sayfa çıkacak bu sayfada ise T.C. NUMARASI İLE yazısına tıklıyoruz ve üst kısma TC Kimlik numaramızı alt kısma da CEP TELEFONU numaramızı yazıyoruz ve GİRİŞ bağlantısına tıklıyoruz.

 3. GİRİŞ yazısına tıkladığımızda ise yeni bir sayfa geliyor karşımıza ve bu anda da cep telefonumuza bir kod geliyor, mesajla gelen bu konu aşağıdaki kutucuğa yazıyoruz. Ardından GİRİŞ bağlantısına tıklıyoruz.

 4. Artık otomatik bes sayfamıza girmiş bulunuyoruz. Şimdi ise üst menüdeki OTOMATİK KATILIM bağlantısına tıklıyoruz.

 5. Otomatik Katılım bağlantısına tıkladığımızda karşımıza BES üyeliğimizle ilgili sözleşmemiz gelecek hemen ekrandaki SEÇ kısmına tıklıyoruz.

 6. SEÇ kısmına tıkladığımızda açılan sayfada sol tarafta bir menü belirecek ve bu menüde en altta yer alan Değişiklik Talepleri bağlantısına tıklayacağız.

 7. Değişiklik Taleplerine tıkladıktan sonra hemen aynı kısımda üç bağlantı çıkacak bunlardan Ayrılma Talebi bağlantısına tıklayacağız.

 8. Girdiğimiz Ayrılma Talebi sayfasında ise karşımıza Sözleşme Numaramız ve Katılımcı adımız yazan sayfa gelecek. Hemen bu bilgilerin altında yer alan Kaydet bağlantısına tıklayacağız.

 9. Kaydet bağlantısına tıkladığımızda ise yeni bir onaylama sayfası gelecek ve bu sayfadan ONAY bağlantısına tıklayacağız.

 10. Onayla bağlantısına tıkladığınızda ise artık isteğimizin değerlendirmeye alındığını göreceğimiz sayfa gelecek.Tebrikler artık zorunlu olarak dahil edildiğiniz otomatik besten kendi isteğinizle çıkmış bulunmaktasınız.

  Burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. O da “Ayrılma İşlemini Onaylıyor Musunuz?” uyarısının altındaki ibare. Bundan anladığım kadarıyla 45 yaşını geçene kadar her sene otomatik olarak BES’e dahil edileceğiz ve her sene bu işlemi yapmak zorunda kalacağız. Bu konunun detayını BES yetkililerinden öğrendiğimde yazacağım bu sayfaya.

44 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir