Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmen Ek Puan Alacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni çıkardığı bir yönetmelik ile birçok konuya açıklık getirmişti. Bu yönetmelik ile birlikte pek çok kapsamlı değişikliğe imza atmıştı. Bunlar daha önce öğretmenlerin dile getirdikleri ama yeni yeni yürürlüğe girmeye başlayan konulardı. Yönetmelikte geçen ilk ek puanlardan biri, Destekleme ve Yetiştirme kursunda görev alan öğretmen için gelmişti.

Destekleme ve Yetiştirme Kursunda görev alan öğretmenler, bu kurslara katıldıkları her ay için 0,5 ek puan alacakları yönünde yönetmeliğe bir madde eklendi. Bu madde ile birlikte bu kurslarda görev alan öğretmenlerde atamalarda bir puanın bile önemi olduğunu düşünürsek, çok avantajlı bir uygulama ile karşılaştılar. Aşağıda kararı görebilirsiniz.

“(5) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir.”

Diğer bir uygulama ise zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenler için oldu. Zorunlu hizmet yükümlüsü olarak, zorunlu hizmet bölge ve alanlarında görev alan öğretmenlerin görevlerini yerine getirdikten sonraki her sene için puanı artarak ilerleyecek. Bu uygulama ile birlikte puan biriktirmek amacıyla doğu illerinde görev yapan öğretmenlerimizi, görev yaptığı bölgelerde daha çok bulundurmak olduğu aşikar. Sonuç olarak bu uygulamada öğretmenlerimizin çok işine yarayacak gibi. Kararı aşağı belirttik.

 (6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.’’

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir