Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

657 İle Birlikte Memur Sistemi Nasıl Olacak?

Uzun bir süredir, yani ortalama seçimlerden önce konuşulmaya başlanan ve değiştirileceği konusunda herkesin hem fikir olduğu konulardan biri olarak görülen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda köklü değişikler kapıda. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın çürümüş ve kokmuş olarak nitelendirdiği eski bir kanun olan 657 ‘in artık daha iyi ve daha güncel olması için çalışmalar yapılacağı devletin birinci ağızlarından haftalar öncesinden yapılmıştı.

657’nin değişimi yapılacak işlemler arasında gittikçe öne çekilmeye çalışıyor ki hızlı bir şekilde değişimler gerçekleştirilebilsin. Bu değişiklikler genellikle performans ve başarı ödüllendirilmelerinde yoğunlaşacak ve işçi ve memur ayrımı konusunda bir bütünlüğün yapılacağı görüşü hakim.

İşte o başlıklar:

1-Memurun iş güvencesine el atılmayacak ancak terör örgütü üyeliği e faaliyetleri işten çıkarılmayı gerektirecek hallerden sayılacak.

2-Performans olarak büyük avantaj sağlayan memurlar artık bu performanslarının karşılıklarını alabilecek.

3-Memurların maaş hesaplama sistemleri daha sade bir şekilde gerçekleştirilecek ve bunun için bazı değişimler yapılacak.

4-Kamu çalışanı kavramı gelecek. Kamuda çalışan işçi ve memur ayrımı kaldırılarak yeni bir kavram olan kamu çalışanı kavramı gelecek.

5-İzin hesabında iş günü hesabı devrede olacak. 10 yıldan az olanlar için 20, 10 yıldan fazla olanlar için ise 30 gün  olacak.

Bu gibi değişiklikler ile 657 ‘de yapılabilecek değişikler ve neler değişecek diye baktığımızda memurlar için bu değişimlerin yapılması gündemde diyebiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir