Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Devlet Memuru Mazeret İzni Kullanımı Nasıl Uygulanır?

Devlet memurları 657 sayılı devlet memurları kanuna göre bazı haklara sahiptir. Bulunduğu kurumun amirinin bu kanunda yazan mazeret izinlerine herhangi bir karşıtlık çıkarması yasal olarak suçtur. Bulunduğunuz kurumun amirine 657 sayılı devlet memurları kanununda olan mazeret izin haklarınızdan biriyle gittiğinizde size izin vermesi gereklidir. Peki, bu mazeret durumları hangileridir ?

Bu durumlar şu şekilde belirtilmiştir:

Hamilelik ve Doğum Durumu : Devlet memuru olarak görev yapmakta olan anne adaylarının doğumdan önce ve doğumdan 8’er haftalık izinlerini kullanma hakları vardır. Tabii ki , bu haklarını kullanmak için bulunduğu kurumun müdürlüğünden izin almış olması ve raporunu vermiş olması gerekiyor. Baba adayları ise karısının doğumundan ötürü 7 güne kadar izin kullanabilmektedir.

Çocuk mazereti: Doğum yapmış olan bir devlet memuru kadın, ilk altı ay 3 saat diğer altı ay ise 1,5 saat olmak üzere analık izni kullanabilmektedir.

Evlenme Mazereti: Kendisi veya çocuğu evlenecek olan bir çalışan için 7 güne kadar izin kullanımı açıkça belirtilmiştir.

Ölüm İzni: Eşi, çocuğu, anne-baba, kardeşi vefat eden bir devlet memuru için 7 güne kadar ölüm izni verilebilmektedir.

Bu gibi çeşitli mazeret izinleri için amirin izin vermesi yasal olarak kabul edilmiştir. Siz de bu gibi durumlarda bu haklarınızı kullanabileceğinizi hatırlarsanız, çok daha rahat edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir