Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Öğretmene Doğum İzni Ne Kadar Verilir?

Her ailenin olmazsa olmaz isteklerinden biridir, çocuk sahibi olmak. Evlendikten sonra, ilk beklenilen ve istenilen şeyin çocuk olduğunu düşünürsek, çalışan bayanların da bu konu için bir güvencesi olmasının gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle devlet kurumlarında çalışan bayanları en çok ilgilendiren konulardan biridir, anne olduğu süreçte nasıl çalışacağı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan anne adayları da mevcut olduğundan, bu hamilelik ve sonrasındaki süreçte nasıl yol izlendiği hep sorulur.

Milli Eğitim Bakanlığımız ve diğer kamu çalışanları için hamilelik durumları için oluşturulan yönetmelikler ve kanunlar bellidir. Bu durumlarda uygulanacak esaslar şu şekildedir. Doğumdan önce sekiz hafta , doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere 16 hafta aylıklı izin kullanılabilmektedir. Tabii ki, erken doğum, düşük gibi durumlarda bu sürelerde ufak tefek değişikler olabilmektedir. Ayrıca çocukların ikiz, üçüz gibi olduğu durumlarda bu sürelere ek olarak doğumdan sonraki sekiz haftaya iki hafta daha eklenmektedir.

Anne adayının, doğumdan sonra  da çocuğuyla rahat rahat ilgilenebilmesi ve çocuğun anne sütünden faydalanması için kurumu ile birlikte oluşturacağı şekilde haftanın belli saatlerinde üç saat ilk altı aylık olan süreçte ve sonraki altı aylık süreçte 1,5  saat annenin çocuğuyla hem vakit geçirmesi hem de süt çocuğunun anne sütünden faydalanması için belirli bir süre olmak üzere izin verilebilmektedir.

Aylıksız olarak da çocuğunuzla ilgilenebilmeniz için aylıksız bir şekilde annelik iznine ayrılabildiğinizi unutmamınız gerekecek. Bu iznin süresi asgari sekiz hafta olmak üzere on üç hafta olarak belirtilmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir