Veli ÖğretmeniYoutube Veli Öğretmeni Kanalını Takip Edin :=)

Aday Öğretmen Sınavı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, bilindiği gibi yeni düzenlemesi ile birlikte artık öğretmen adaylarının asil öğretmenliğe geçişi için yeni bir düzenleme getirdi. Bu yapılan değişiklikle birlikte, önceden sadece seminer döneminden sonra sınava girip adaylıkları kaldırılan öğretmenler, yeni düzenleme ile birlikte birkaç aşamadan geçtikten sonra aday öğretmenliklerini kaldırılacak. KPSS sınavından sonra kadroya atanan öğretmenler 3 tane performans değerlendirmesinden geçtikten sonra adaylık kaldırma sınavına girecek.

Yeni yapılan düzenleme ile birlikte, öğretmen adayı üç değerlendirmeden geçecek. Atandıktan sonra, ilk dönem 1 performans değerlendirmesi, ikinci dönem ise 2 performans değerlendirmesinden geçmesi gerekecek. Bu değerlendirmelerden geçtikten sonra son aşama olan aday öğretmenlik sınavına girmeye hak kazanacak. 2014 Eylül ayından atanan öğretmenler, geçen ki dönem de iki performans değerlendirmesinden geçtikten sonra 2015 Ekim ayında aday öğretmenlik sınavına girdi ve 60 puan barajını aşan aday öğretmenler, asil öğretmenliğe geçiş yaptı.

2015 Şubat ayında kadroya atanan aday öğretmenleri ise atandıkları eğitim-öğretim döneminde bir performans değerlendirmesi geçirdi. 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde ise 31 Aralık itibari ile birlikte 3 performans değerlendirmesinden geçti. Şimdi ise, akıllarda aday öğretmenlik sınavı ne zaman gerçekleşecek ? Diye sorular oluşmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, 2015 Şubat ataması ile görevlerine başlayan aday öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavının 2016 Mart ayı sonu gibi gerçekleşmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav tarihi için kesin tarihi açıklaması bekleniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir